
A szélhárfa
A halmok népe

A halmok légifelvétele


B. Günsberger felvételei a szélhárfát rejtő halmokról
A kupolák belsejében a szinte kiismerhetetlenül összefonódott helyiségek sora, valóságos labirintust alkotott. A falakon megtalált feliratok (már amik egyértelműen megfejthetők voltak) kevés támpontot adtak a termek egykori használatát illetően.
Többfelé utaltak viszont valamiféle, arccal lefelé eltemetett, óriási, bronzból (?) öntött királyfejre ("királykőre"), aminek viszont a kutatóárkokban semmi jelét nem találták. A "patkányok folyama" amire ugyanitt több történet utalt, undorító valóság volt, szinte megbénítva a feltárást végzőket.
A közelben feltárt, "síró ég csarnoka" néven említett kupola, mindennek ellentéteként egy nagyméretű, rendkívül kellemes hangú, olykor-olykor felsíró szélhárfát körülvevő, oszlopos terem volt, ami különös felbúgásával, pendüléseivel, és furcsa susogásaival elámitotta felfedezőit.
A környező falvakban következetesen "a rejtőzködőkről" beszéltek, ha az építmények egykori lakói szóba kerültek.
S. J. Robin feltételezése szerint, egykor talán valamiféle ősi átok űzte a halmok népét a föld alá. Egyes feliratok említik, Krakhur (más olvasat szerint Uretir) "rossz mondásának" hatalmát, amivel az égboltozatot vette vissza a halmok népétől.

A szélhárfa házának modellje

Az A/4-es halom rekonstrukciója

B. Günsberger rajza a szélhárfát rejtő halmokról I.

B. Günsberger rajza a szélhárfát rejtő halmokról II.
Kétségtelen, hogy némely kupolán bizonyos csillagképeket formázó nyílások is vannak, tán valamiféle ősi felfelévágyakozás jeleiként. Az A/2 szektor kupolájában világosan kivehető a Nagymedve illetve a Mérleg csillagkép ábrája, amikor a déli verőfény betűz az emberkéz vágta nyílásokon.
Valószínű hogy a csillagok, mint égi fényüzenetek, és a nagy szélhárfa, az úgyszintén felülről és kivülről eredő, ismétlődő, dudoló hangsoraival mély meditációba vezette hallgatóit. A különböző erejű és irányú szelek más-más néven, de rendkívül tisztelettudóan említődnek a töredékeken. Kutatók (B. Günsberger és követői) az írásos forrásokból következtetnek valamiféle "szélmester" meglétére, akiknek tiszte a szélhárfa pontos beállítása, évszakonkénti áthangolása lehetett. Személyük csak szük körben volt ismeretes, munkájukat teljesen titokban, éjszakánként végezték. Egymást titkos kézjelekkel azonosították és holdfordulónként váltották egymást. Pontos behangolása a régészeknek sosem sikerült.

Freskótöredék (Hárfaőr)



A szélhárfa eleme
A. T. Mimara látogatói megemlítik, hogy spliti villája kertjében, a bóra feltámadásakor, elég furcsa éneklő, (szoprán) hangok hallatszottak, elandalítva a látogatókat. Az érdeklődő kérdésekre Mimara ilyenkor, arcán furcsa félmosollyal "éneklő ötvösremekekről és más fémcsalogányokról" anekdótázott. Ez a szélhárfa különös alkuk tárgya is volt, amit néhány furcsa, lesből készített fotó (J. P. Renan, a "leselkedő" felvételei) is bizonyítani látszik, de az egész történetre a politika is árnyékot ve...
Töredékes kézirat a Gabionban őrzött "Szélhárfa II." dossziéból


A. T. Mimara?

A szélhárfa

A. T. Mimara megbeszélése a szélhárfa eladásáról
